Zebrzydowice to gmina położona w południowej, cieszyńskiej części województwa śląskiego, nad rzeka Piotrówką, w Bramie Morawskiej. Od 1 stycznia 1999 roku w wyniku reformy administracji państwa stała się częścią powiatu cieszyńskiego.
Gmina leży na ważnym szlaku komunikacyjnym, posiada węzeł kolejowy łączący Polskę z południem Europy. Na jej terenie znajdują się też dogodne połączenia drogowe z Republiką Czeską.
Początki miejscowości tworzących gminę Zebrzydowice sięgają XIV w. Pierwsze pisemne wzmianki pochodzą z 1305 roku. W okresie panowania czeskiego, a potem Habsburgów wchodziły one w skład Księstwa Cieszyńskiego. W 1918 roku znalazły się w odrodzonej Rzeczypospolitej. Walory rekreacyjne gminy to malowniczy, pagórkowaty krajobraz z dużą ilością lasów i stawów. Przez jej teren przebiegają oznakowane trasy rowerowe oraz piesze. Na odwiedzających, oprócz walorów krajobrazu czekają również godne zwiedzenia zabytki i inne atrakcje.
Jadąc od strony Cieszyna w kierunku Jastrzębia Zdroju będą Państwo przejeżdżać przez Kaczyce. W Kaczycach warto zobaczyć drewniany kościół parafialny z 1620 roku, który został tam przeniesiony w latach siedemdziesiątych z Ruptawy koło Jastrzębia Zdroju. Znajdują się w nim barwne polichromie, a także kopia gotyckiej piety – oryginał przekazano bowiem do muzeum diecezjalnego w Katowicach.
Kolejną miejscowością Gminy Zebrzydowice są Kończyce Małe. Tam znajduje się renesansowy zamek z XVI w.. Swoją obecną formę zawdzięcza rozbudowie w połowie XVI w. przez ówczesnego właściciela Jerzego Sedlnickiego. Obecnie mieści się w nim hotel z restauracją i karczmą rycerską. Można też zwiedzić ekspozycję przedstawiającą zabytki kultury materialnej – sprzęty domowe i gospodarskie, stroje regionalne, dewocjonalia, a także stare książki i czasopisma. Na przylegającym do zamku stawie zorganizowano przystań kajakową, a wokół stawu szlak spacerowy z efektownym mostem łączącym przeciwległe jego brzegi. Obecnie powstają korty tenisowe z zapleczem. W bezpośrednim sąsiedztwie zamku znajduje się barokowy kościół z licznymi epitafiami oraz słynącym cudami obrazem Matki Boskiej z kwiatem mlecza.
W Zebrzydowicach możemy zwiedzić zamek oraz kościół parafialny.
Zamek został wzniesiony w XVI w. przez rodzinę Liszków, a przebudowany w połowie XVIII w. w stylu barokowym przez rodzinę baronów Mattencloit. W kościele znajdziemy tablice epitafijne właścicieli miejscowości oraz barokową ambonę. Na szczególną uwagę zasługuje płyta nagrobna Jana Liszki – jeden z najpiękniejszych na Śląsku Cieszyńskim przykładów renesansowej rzeźby nagrobnej.
W zamku, który jest siedzibą ośrodka kultury, funkcjonuje też stylowa restauracja. Na przyzamkowym stawie Młyńszczok, utworzono w ostatnich latach ośrodek sportów wodnych – kąpielisko oraz przystań wodną z spacerowym molo. Można tam skorzystać z żaglówek, rowerów wodnych oraz łodzi wiosłowych. Samo kąpielisko ma formę pływającego basenu z wydzielona bezpieczną częścią dla dzieci. W sezonie letnim, gdy funkcjonuje ośrodek, nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy wodni.
Marklowice Górne łączą się z znajdującymi się po czeskiej stronie Marklowicami Dolnymi. Po polskiej stronie znajduje się zabytkowa szkoła wzniesiona jako pamiątka jubileuszu 50-cio lecia panowania cesarza Franciszka Józefa. W Marklowicach Dolnych warto zaś zwiedzić zabytkowy, drewniany kościół z 1739 roku z unikatową polichromią.